2019-10-10

Disco Relaks - wystawa poświęcona disco polo

0

Otwarcie już 18 października w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Disco Relaks to wystawa, która przedstawia zjawisko muzyki disco polo na tle społeczno-gospodarczych przemian lat 90-tych. Zrealizowana w ramach projektu Rzeczy Kultowe, wystawa przygląda się fenomenowi disco polo, osadzając go w kontekście transformacji, której 30-lecie przypada w 2019 roku.

Rozpoczynając od lat 90-tych „złotego wieku” disco polo wystawa wskazuje na społeczno-gospodarczy kontekst tego nurtu i jego początki, gdy na rynku grasowali piraci, a kasety nagrywano w garażach. Sięga do muzycznych korzeni gatunku w latach 70-tych, pokazuje odbiór disco polo w czasach turbokapitalizmu oraz współczesne nawiązania. Wystawa będzie prezentować przede wszystkim bogate materiały wizualne z lat 90-tych oraz współczesny kontekst w postaci przetworzeń i komentarzy. Sercem wystawy są sylwetki kobiet, których twórczość w discopolowym świecie wniosła ożywczy, zmysłowy powiew w zdominowany przez mężczyzn show-biznes. Zobaczymy oraz usłyszymy zmysłowe i sensualne disco polo kobiet. ­

Disco polo można nazwać „soundtrackiem” polskiej transformacji. Zmiany, które wtedy zaszły, dotyczyły również obyczajowości i znalazły swoje odbicie w twórczości kobiet tworzących w tym nurcie. Choć często marginalizowane, polo-artystki zdywersyfikowały i zdynamizowały zjawisko disco polo - podkreśla Monika Borys, współkuratorka wystawy.

Wystawa potrwa do 1 marca 2020. Będą jej towarzyszyć oprowadzania kuratorskie, debaty oraz warsztaty edukacyjne.

Komentarze
© Polo TV 2018