2022-12-23

Nina Nowak na kolędowaniu w POLO TV i Disco Polo Music

0

Artystka gwiazdą wyjątkowego koncertu „Zajaśniała gwiozdecka nad Tatrami”. Najpiękniejsze polskie kolędy oraz tradycyjne góralskie pastorałki w Wigilię w Sanktuarium Narodowym Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem. Emisja w sobotę 24 grudnia o godz. 16:30 w Disco Polo Music i o godz. 20:00 w POLO TV.

Spotkanie trzech muzycznych światów
W magiczny wigilijny wieczór w Sanktuarium Narodowym Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem najpiękniejsze kolędy w góralskich aranżacjach. Na scenie dzieci z Małej Armii Janosika, artyści muzyki rozrywkowej oraz słynna śpiewaczka operowa Nina Nowak. A urozmaiceniem koncertu wiersze autorstwa Danuty Pałasz, m.in. „Wędrówka” i „A nadzieja znów wstąpi w nas”.

Wspólnie z największymi
Nina Nowak to czołowa polska śpiewaczka klasyczna. Występowała z najbardziej elitarnymi orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą, takimi jak Israel Philharmonic Orchestra, Israel Symphony Orchestra, New York Radio Symphony, New York Philharmonic, Chicago Symphony, Berlin Philharmonic, Los Angeles Philharmonic Orchestra, Filharmonia Narodowa, Teatr Wielki-Opera Narodowa, Orkiestra Polskiego Radia i Telewizji, Tokio Philharmonic Orchestra, London Symphony Orchestra, London Philharmonic, Moscow Philharmonic i wiele innych. Miała okazję śpiewać z Andreą Bocellim.

Początki z muzyką
Artystka pochodzi z Podkarpacia, z arystokratycznej rodziny o dużych tradycjach muzycznych. Jak często podkreśla, urodziła się w pięknym starodawnym Przemyślu. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku trzech lat, w klasie fortepianu swojej babci, pianistki Anny Jankowskiej, pod kierunkiem swojej mamy, a także w klasie prof. Jarosławy Popowskiej z Konserwatorium Muzycznego we Lwowie.

Dalsza edukacja
Do pierwszej klasy szkoły muzycznej poszła, mając zaledwie cztery lata. Państwową Szkołę Muzyczną I i II Stopnia im. A. Malawskiego w Przemyślu ukończyła z wyróżnieniem z dwoma dyplomami: klasy fortepianu i organów, uzyskując nagrodę specjalną Ministra Kultury i Sztuki. Ukończyła równocześnie z wyróżnieniem II Liceum Ogólnokształcące im. K. Morawskiego w Przemyślu w klasie o profilu matematyczno-fizycznym. Także z wyróżnieniem ukończyła studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie śpiewu prof. Michaliny Growiec. Po studiach obroniła doktorat z wokalistyki na tejże uczelni, w klasie prof. Eugeniusza Sąsiadka.

Specjalistka w swojej dziedzinie
Nina Nowak koncertuje z największymi orkiestrami symfonicznymi na świecie - od Ameryki po daleką Azję. Specjalizuje się w muzyce symfonicznej - od klasyki do rozrywki, przez operę, operetkę, musical, muzykę filmową czołowych polskich i międzynarodowych kompozytorów oraz muzykę sakralną. Zajmuje się również komponowaniem.

Na rodzimej scenie
Wokalistka prowadzi bogatą działalność artystyczną, występując również w Polsce z wieloma polskimi prestiżowymi orkiestrami. Śpiewała pod batutą takich czołowych dyrygentów jak: Gabriel Chmura, Jacek Kaspszyk, Tadeusz Wojciechowski, Mirosław Błaszczyk, Tadeusz Serafin, i wielu innych. Nina Nowak współpracowała z najwybitniejszym polskim kompozytorem Krzysztofem Pendereckim. Wystąpiła m.in. w jego dziełach: „Te Deum”, „Credo”, „7 Bram Jerozolimy”, „Pieśniach Zadumy i Nostalgii”.

Wyjątkowa impreza
7 czerwca 2012 roku na zaproszenie prezydenta UEFA, Michela Platiniego, zaśpiewała w Warszawie na otwarcie UEFA Euro 2012 na Zamku Królewskim oraz na Stadionie Narodowym.

Dyskografia gwiazdy
W 2014 roku Nina Nowak nagrała z Orkiestrą Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie piękną płytę „Nina Nowak śpiewa o miłości”, na której usłyszeć można największe przeboje miłosne od klasyki do muzyki rozrywkowej, najpiękniejsze arie operowe, operetkowe, światowe przeboje polskiej i międzynarodowej muzyki filmowej i rozrywkowej.

Inne wystąpienia
W marcu 2014 roku zaśpiewała na Wielkiej Gali Pokoju z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Jordanii ku czci wszystkich poległych w walkach w Strefie Gazy i na Bliskim Wschodzie, zorganizowanej przez króla i królową Jordanii, na której były czołowe głowy państw wspierających pokój na świecie. 26 lipca 2016 roku zaśpiewała na otwarciu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie oraz podczas uroczystej Mszy Św. celebrowanej przez Ojca Świętego Franciszka.

Praca charytatywna
Wspiera Międzynarodowy Czerwony Krzyż, głodujące dzieci krajów trzeciego świata Afryki i Azji, które regularnie odwiedza. Pomaga w misjach pokojowych, budowie szpitali, na terenach objętych wojną w dalekiej Azji oraz w przywróceniu pokoju na Bliskim Wschodzie. Wspiera również kobiety krajów arabskich w budowie szpitali oraz rozwoju profilaktyki ginekologicznej.

Wspomnienie Jana Pawła II
Jak podkreśla artystka, największym dla niej zaszczytem była współpraca z Ojcem Św. Janem Pawłem II: koncerty na Watykanie, wspieranie Międzynarodowego Czerwonego Krzyża na rzecz ludzi chorych i potrzebujących, objętych wojną oraz koncerty na światowych zjazdach młodzieży, którym przewodniczył papież.

Koncert „Zajaśniała gwiozdecka nad Tatrami” w sobotę 24 grudnia o godz. 12:40 w Polsacie, o godz. 16:30 w Disco Polo Music i o godz. 20:00 w POLO TV, a także w niedzielę 25 grudnia o godz. 17:05 na antenie Super Polsat.